Galeria Fantasmagoria Logo

Galeria
Fantasmagoria

Historia Galerii Fantasmagoria

Pomysł stworzenia galerii w Bieszczadach narodził się w latach 90-tych.Przy wspólnych spotkaniach Agnieszki i Krzysztofa z Jarkiem Trojanowskim- ich przyjacielem artystą plastykiem na wernisażach pod Warszawą .Postanowiliśmy wypromować jego twórczość na końcu Polski. Twierdziliśmy bowiem ,iż łatwiej mu będzie zaistnieć i zyskać popularność w Bieszczadach niż w stolicy .Ten marzycielski –dziwny pomysł zaczęliśmy realizować poprzez  budowę Galerii Fantasmagoria przy ostatniej stacji Kolejki Bieszczadzkiej, gdyż tam mieliśmy ziemię. Drewniana chatka z tarasem stanęła w 1997r. i zaczął ja prowadzić Jarek. To co się tam wtedy działo nie przypominało raczej ani galerii ani sprzedaży . Tańce ,hulanki  ,swawole, wolność ,kontakt z innymi artystami  –to tkwiło w artystycznej duszy .Powstawały prace ,które szokowały i często wywoływały różne emocje .Malował bieszczadzkich zakapiorów ,bieszczadzkie klimaty ,biedę  swoją przecieraną techniką .Obrazy cieszyły się ogromnym powodzeniem ,niektórzy kolekcjonowali jego prace i przyjeżdżali specjalnie do Fantasmagorii bo Jarek wystawiał tylko u nas .Marzenie się spełniło –Jarek odniósł sukces dzięki galerii. W późniejszych latach został zaliczony do grona Zakapiorów Bieszczadzkich .Od 1998r galerie zaczęła prowadzić Agnieszka . Celem przewodnim galerii stała się promocja artystów ,którzy żyją i tworzą w Bieszczadach .Agnieszka lubi wyszukiwać nowych artystów ,którzy zaskakują ją ciekawymi i oryginalnymi pracami . I nie jest ważne czy ktoś skończył szkołę plastyczną czy nie ,ważne jest ze tworzy z głębi serca .

 

Są tu pejzaże oddające w różnorodnych technikach zmienne klimaty bieszczadzkie, są przydrożne kapliczki i stare cerkwie odmalowane przez artystów. Nie brak też innego, bardziej nowoczesnego, spojrzenia na sztukę i jej tematykę. Znajdziemy i rzeźby powstałe z bieszczadzkiego drzewa. Można też podziwiać ikony, tradycyjne dla tutejszego pogranicza kultur i ciągle tworzone. Prócz tego wielu zachwyci przepiękne i pomysłowe rękodzieło bieszczadzkich twórców. Galeria przez lata swojego istnienia  była miejscem, w którym  spotykali się bieszczadzcy artyści i do którego chętnie wracali turyści, raz urzeczeni tym miejscem. Można tu bowiem zakosztować sztuki nie tylko regionalnej, ale i na wysokim poziomie, a czasem spotkać twórców przy pracy.

 

Stara, drewniana galeria po... latach poddała się upływającemu czasowi. Mocno podniszczona musiała zostać rozebrana.

Na jej miejscu powstała nowa, choć ta sama, Galeria Fantasmagoria. Nie zmieniły się cele, którymi kieruje się Agnieszka, nie zmienił się klimat tworzony przez artystów, ich prace oraz ludzi, którzy nas odwiedzają.

Mapa
Dojazdu

Galeria
Zdjęć